Leszczyna jest naturalnie występującym krzewem, tak krzewem. Wiele osób myśli że leszczyna jest drzewem ze względu na jej spore rozmiary. Ale została zaklasyfikowana jako krzew ze względu na swoją rozpiętość oraz liczne konary. Leszczyna nie ma jednego litego pnia, lecz kilka wyrastających prosto z ziemi. Występuje naturalnie w runie leśnym, siana najczęściej przez wiewiórki które zakopują orzechy w ziemi i czestokroć zapominają o nich. Ale również ptactwo przyczynia się do rozmnażania jakże ważnej rośliny dla zwierząt leśnych.
Co ciekawe leszczynę można prowadzić w formie jednopiennej lecz wymaga to corocznej praktycznie pracy. Rozmnożyć można ją poprzez szczepienie, lub przez przygięcie, i zakopanie jednej gałęzi pod ziemią, wten sadzonka się ukorzeni na przyszły rok. Kwitnie najwcześniej, przez co jest cennym źródłem pyłku dla pszczół. Kwitnienie rozpoczyna już od połowy lutego jeśli pogoda na to pozwala, aż do kwietnia. Krzew dorasta do rozmiarów ok. 5m i jest bardzo rozłożysty. Pień gładki, a drewno twarde. Toteż zostało zakwalfikowane do rodziny brzozowatych, z rzędu bukowców. Jeśli ktoś nie wie jak twardy jest buk, zapytajcie leśniczego. Młode gałęzie są jednak giętkie, i z powodzeniem można wykonać wędki, łuki, laski, tyczki...
Co ciekawe, gałązek leszczyny używają różdżkarze w poszukiwaniu źródeł wody, do wykopu studni. No i oczywiście leszczyny rodzi smaczne orzechy, zwane orzechami laskowymi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz